Skip Navigation

FALCONS Athletics

Severna Park High School

.

FALCONS Athletics

Severna Park High School

FALCONS Athletics

Severna Park High School

GR Athlete of the Year


George Roberts Athlete of the Year Award Winners

The George Roberts Student-Athlete of the Year Award will be awarded annually to one Male and one Female Severna Park Senior Athlete. 
Qualifications:

1. Athlete must have Senior Status (As defined by AACPS Parent Handbook)
2. Athlete earned letters on two different varsity teams during the senior year.
3. Athlete earned a 2.6 or higher Cumulative Grade Point Average at the end of fall semester senior year.
4. Athlete demonstrates leadership qualities and good citizenship on a consistent basis.

 

Severna Park High School Award Winners

Year First Name Last Name Sport
2020 Helena McLaughlin Girls Soccer, Girls Basketball, Unified Bocce
2020 Morgan  Morgan  Football, Boys Lacrosse
2019 Garrison Clark Boys Cross Country, Boys Indoor Track, Boys Track & Field
2019 Emily Knight Girls Indoor Track, Girls Soccer, Girls Track & Field
2018 Chloe MacDonald Girls Indoor Track, Girls Lacrosse, Girls Soccer
2018 Jack Thomas Boys Basketball, Boys Lacrosse, Football
2017 Claire Domshick Field Hockey, Girls Basketball, Girls Lacrosse
2017 Jake Hallet Baseball, Boys Basketball, Football
2016 Ethan Carr Boys Lacrosse, Boys Soccer
2016 Eva Klaus Field Hockey, Girls Indoor Track, Girls Lacrosse
2015 Sophie Hoekstra Bocce, Girls Volleyball
2015 Paul Kalafos Football, Wrestling
2014 Ryan Forsyth Boys Cross Country, Boys Indoor Track, Boys Track & Field
2014 Rachel Vander Kolk Girls Basketball, Girls Lacrosse, Girls Soccer
2013 Ryan Bathras Girls Indoor Track, Girls Lacrosse
2013 Sam Pershall Boys Cross Country, Boys Indoor Track, Boys Track & Field
2012 John Galdi Boys Basketball, Boys Lacrosse
2012 Ashley Hayes  
2011 William Koffler Boys Basketball, Boys Soccer
2011 Laura Patterson Girls Basketball, Girls Lacrosse
2010 Connor Hunt Boys Basketball, Boys Lacrosse
2010 Sarah Lloyd Girls Basketball, Girls Lacrosse
2009 Anna Patterson Girls Basketball, Girls Lacrosse
2009 Sean Price Boys Lacrosse, Football
2008 Brittany Lilley Girls Basketball, Girls Track & Field
2008 Greg Zingler Baseball, Football
2008 Kevin Zingler Boys Tennis, Football
2007 Chris Hunt Boys Lacrosse, Football
2007 Meredith Newton Girls Basketball
2006 Jennine Strange Girls Cross Country, Girls Indoor Track, Girls Track & Field
2005 Abbi Horn Field Hockey, Girls Lacrosse
2005 Dave Sells Baseball, Football
2004 Sean Diblasi Boys Basketball, Football
2004 Zara Nematollahi Girls Lacrosse, Girls Soccer
2003 Lauren Haag Girls Basketball, Softball
2003 Jeff Hoffman Boys Lacrosse, Football
2002 Laura Anderson Girls Lacrosse, Girls Soccer
2002 Ben Pellicani Boys Basketball, Boys Golf, Boys Lacrosse
2001 Nicole Barnes Field Hockey, Girls Indoor Track, Girls Lacrosse
2001 Dan Korpon Boys Lacrosse, Boys Soccer
2000 Derek Dixon Baseball, Boys Basketball, Football
2000 Meghan Miller Girls Basketball, Girls Lacrosse, Girls Soccer
1999 Bernie Edwards Boys Soccer
1999 Meredith McAlister Girls Basketball, Girls Soccer, Softball
1998 Krista Bowerman Field Hockey
1998 Matt Briggs Boys Basketball, Boys Lacrosse
1997 Ashley Evans  
1997 Mickey O'Connor  
1996 Ani Mason Field Hockey, Girls Lacrosse
1996 Scott Vane Baseball, Boys Soccer
1995 Kelley Harris  
1995 Diane Mooney  
1994 Colleen Gately  
1994 Chad Moran Boys Basketball, Football
1993 Andrew Brought  
1993 Stephanie Roberts Girls Soccer
1992 Nicky Cecere  
1992 Steve Neuberger Baseball
1991 Mark Budzinski Baseball
1991 Tami Riley Girls Soccer
1990 Betsy Elder Girls Soccer
1990 Brian Fields  
1989 Kevin Hetrick  
1989 Shelby Kerridge Girls Soccer
1988 Harold "Trey" Fairman  
1988 Jill Moore Girls Basketball, Girls Volleyball, Softball
1987 Heidi Angel Field Hockey, Girls Lacrosse
1987 William Chris Hill  
1987 Rochelle Thompson Softball
1986 Melissa Hallmark  
1986 Timothy Hart  
1985 Jennifer Dunne  
1985 Edward Wojciechowski, Jr. Boys Basketball
1984 David Bruno Football
1984 Katie Hart  
1983 Katie Fearer  
1983 Steve Olekszyk  
1982 Kurt Johanson  
1982 Karen Taylor  



https://severnaparkathletics.org
Advertisement Advertisement